Paylaş Bizimle

Hoşgeldiniz..


Lütfen Forumdan Daha Fazla Yararlana Bilmek İçin Arrow Kayıt Olunuz


Eğer Üye İseniz Giriş Yapınız Gösterdiğiniz İlgi İçin Teşekkür Ederiz..


Paylaş Bizimle..!!
Paylaş Bizimle

####..::HOŞ GELDİNİZ::..####


  Bebekler Kuyruga Girdi

  Paylaş
  avatar
  VodkaVishine
  ѕιтє кυяυ¢υѕu
  ѕιтє кυяυ¢υѕu

  Aktiflik :
  450 / 999450 / 999

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 231
  Yaş : 25
  Nereden : 'im acaba
  Lakap : Ölü
  : :
  PUAN :
  75 / 10075 / 100

  MSJ PUAN :
  100 / 100100 / 100

  Seviye :
  15 / 10015 / 100

  Bağlılık :
  100 / 100100 / 100

  Takımım :
  REP GÜCÜ : 133
  Rep Puanı : 2
  Kayıt tarihi : 21/04/08

  Cüzdan
  Para Para:
  900/3000  (900/3000)
  Altın Altın:
  800/3000  (800/3000)

  paylas bizimle Bebekler Kuyruga Girdi

  Mesaj tarafından VodkaVishine Bir Cuma Nis. 25, 2008 2:32 pm

  Bebekler kuyruğa girdi
  Bebekler kuyruğa girdi
  25 Nisan 2008 Cuma 12:45
  Sosyal Sigortalar yasası nedeniyle aileleri bir telaş aldı. Sigorta yaptırmak için son 5 gün... Bebekler bile kuyrukta!

  TBMM'de kabul edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası nedeniyle sigorta girişi yaptırıp, çocuklarının daha erken yaşta emekli olması düşüncesiyle hareket eden ailelerin, kurumdaki iş yükünü 3-4 katı artırdığı bildirildi.

  SGK uygulamalarında pilot il seçilen Adana'da, müfettişler, ''hileli sigorta girişi'' yaptıranları tespit için inceleme yapmaya hazırlanırken, yapılan tüm uyarılara rağmen aileler, sadece kendilerini değil, çocuklarını da sigortalı yapabilme telaşına girdi.

  Aileler, SGK'da iş yükünün 3-4 katı artmasına yol açınca, kurum çalışanları hafta içi saat 19.00'a kadar çalışmanın yanı sıra cumartesi günleri de fazla mesai yapmak zorunda kalıyorlar.

  1 YAŞINI DOLDURMADAN SİGORTALI

  Bu arada, SGK Adana İl Müdürlüğü sigorta sicil kaydı bölümüne işe giriş bildirgesi teslim edilen sigortalılar arasında bir yaşını doldurmamış E.B'ye de rastlandı. 01.04.2007 doğumlu E.B, Mart ayında henüz bir yaşını doldurmadan verilen sigorta bildirgesine göre, bir reklam ajansında çalışıyor görülüyor.

  Geçtiğimiz günlerde İzmir'de benzer bir olayın yaşandığını, 5 aylık bebeğe sigorta girişi yaptırıldığını, ancak daha sonra çocuğun babasının ''yasayı bilmiyordum'' şeklinde iptal başvurusunda bulunduğunu hatırlatan sigorta tescil şubesi yetkilileri, E.B. için herhangi bir iptal başvurusunun olmadığını bildirdiler.

  UYARILARA RAĞMEN...

  SGK Adana Müdürü Mustafa Keskin, emeklilikte 5 yıllık avantajın yanı sıra daha yüksek oranda maaş ve emeklilik sonrasında da çalışma fırsatını yakalamak isteyen ailelerin tüm uyarılara rağmen ''hileli sigorta girişi'' yaptırmaya devam ettiklerini bildirdi.

  Keskin, kurum müfettişlerinin 15 yaşın altındaki tüm sigorta girişlerini incelemek için hazırlıklarını sürdürürken, kurumda daha önce günde 400 civarında olan teslim edilen sigorta giriş bildirgesi sayısının 1700'e kadar çıktığını ifade etti.

  Kanuna göre işyerinde çocuk çalıştırmanın yasak olduğunu, ancak film, tiyatro, reklam ajansı,sinema ve televizyon gibi çeşitli iş kollarında çocuk istihdam edilmesine olanak tanındığını anlatan Keskin ''Bu nedenle çocuk hatta bebek yaştaki sigortalıların önemli bir bölümünün işe giriş bildirgeleri reklam ajanslarından geliyor'' dedi.

  OKULDAKİ SİGORTA EMEKLİLİĞE YANSIMAZ

  Keskin, ilk kez sigorta girişlerinde bir günlük sigortalılık süresinin bile emeklilikte dikkate alındığını, ancak okulda ve çıraklıkta yapılan sigortalılığın emekliliğe yansımadığını söyledi.

  Birçok kişinin bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığına dikkati çeken Keskin, şöyle devam etti:

  ''Meslek liselerinde eğitim gören öğrenciler okullarında gördükleri teorik öğretimlerini, pratikte de öğrenebilmek için işletmelerde zorunlu olarak staj yaparlar. Bunun yanı sıra çıraklık ve mesleki eğitim görenler de buna benzer şekilde çırak ya da kalfa sıfatıyla işletmelerde çalışırlar. Bu çalışma sırasında yapılan sigorta girişleri tamamen hastalık halinde sosyal güvenceyi kapsar, emekliliğe yansımaz. Bunun için hastalığın yanı sıra 'ihtiyarlık' adı altında ayrıca prim ödemesi yapılması gerekiyor.''

  İSTİHDAM ARTTI GÖRÜNECEK

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise daha erken emeklilik uğruna binlerce kişinin ''hatır'' işi sigorta yaptırdığını bunun da istihdam oranı grafiğine tavan yaptıracağını, ancak bunun ''balondan ibaret'' olacağını bildirdi.

  Emeklilik yaşını 65'e yükselten yasadan etkilenmemek için sigorta girişi yaptıranların geçici işçiden farksız olduğunu belirten Çelebi, ''Birçok yönünü tasvip etmediğimiz bu yasa Cumhurbaşkanından dönmezse, Anayasa Mahkemesinden döner umudunu taşıyoruz'' dedi.


  _________________

  Biz Sizi Düşünüyoruz Sende Bizi Düşün Paylaş Bizimle....


  Forumumuzdan Daha Fazla Yararlanmak İçin. Tıkla Üye Ol

   Forum Saati Perş. Ara. 13, 2018 5:23 am